• image
  • image
  • image
  • image
  • image
Previous Next

Mikołajek uczy i integruje

 Przedszkole Niepubliczne Mikołajek zostało wybudowane w 2011 roku na pięknej 50 arowej działce ze starodrzewem w sercu Miłoszyc na terenie Gminy Jelcz- Laskowice . W niedalekim sąsiedztwie znajduje się Szkoła Podstawowa , boisko, oraz kościół . To co wyróżnia to miejsce , to możliwość obcowania z naturą. Przedszkole znajduje się w bliskim sąsiedztwie lasu, pól i łąk . W naturalnym środowisku dzieci mogą realizować podstawę programową , rozwijać swoje zainteresowania oraz poszerzać wiedzę o otaczającym świecie . Dzieci mają również możliwość spędzania czasu na świeżym powietrzu korzystając z zabawy na terenie placów zabaw i pięknych ogrodów sensorycznych znajdujących się wokół przedszkola. Budynek został tak zaprojektowany i wyposażony, by spełniać na najwyższym poziomie wszelkie wymogi pracy z dziećmi zdrowymi a także z różnymi niepełnosprawnościami. Dzięki zainstalowanej windzie krzesełkowej z edukacji i terapii mogą korzystać wszystkie dzieci bez względu na stopień niepełnosprawności. Mimo że przedszkole znajduje się na wsi , od kilku lat zapełnia się dziećmi z całej okolicy i wciąż rozwija się i pięknieje.

W ostatnich latach napisaliśmy projekt unijny dzięki któremu zaadaptowano poddasze placówki . Stworzono trzy w pełni wyposażone dodatkowe sale dla grup, a także sale doświadczania świata, sale do integracji sensorycznej, pokoje psychologa, logopedy i pedagoga, a także piękne ogrody sensoryczne na zewnątrz placówki. Wszystkie zakupione sprzęty i programy w tym Biofeetbeck , Makaton, i Johansen , to najnowszej generacji metody pracy z dziećmi z o potrzebie kształcenia specjalnego pomagające wyrównać, skompensować a także zniwelować wszelkie braki i rozwinąć zdolności. Dzieci wymagające większego wsparcia np. z porażeniem czterokończynowym niewerbalne uczone są komunikacji alternatywnej dzięki temu , mimo, że nie mówią uczą się jak za pomocą obrazków wyrazić swoje potrzeby i mogą być włączane do zajęć w grupach. To bardzo ważne, aby dziecko jak najszybciej zostało podane różnorodnym terapiom tak, aby mogło w miarę spokojnie wystartować w szkole i dalej się kształcić i rozwijać.

W grupach funkcjonują plany aktywności, kąciki wyciszeń , zegary daltońskie, które zapewniają optymalny rozwój wszystkich dzieci zarówno zdrowych, jak i z orzeczeniami czy np. obcokrajowców.

W chwili obecnej uczęszcza do tej placówki 150 dzieci w tym 25 dzieci z orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Sukcesem tego miejsca jest to, że dzięki ogromnemu zaangażowaniu całego zespołu ( od pań sprzątających , konserwatora , kucharek gotujących pyszne i zdrowe posiłki, opiekunek , nauczycielek , terapeutek , sekretariatu i dyrekcji) pracujących od świtu do popołudnia, ktoś wchodzący do obiektu nie zauważa w ogóle ani nie odczuwa , że w każdej Sali znajduje się zespół tak różnorodnych i ciekawych dzieci. Uczymy dzieci wyrażania wszystkich emocji, pomagamy wyrażać je w sposób akceptowalny. Dzięki tolerancji i akceptacji pokonujemy trudności i dążymy do tego by salach panował spokój i pogodna rodzinna atmosfera ,oraz wytężona praca twórcza i zabawa. Trudno tak naprawdę osobie z zewnątrz domyśleć się które dziecko wymaga dodatkowego wsparcia i o to właśnie chodzi. To wspaniała możliwość uzupełniania się, i wspólnej nauki dzieci zdrowych i dzieci z niepełnosprawnościami , która daje obustronne korzyści. Zachęcamy również do odwiedzenia naszej strony www.przedszkolemikolajek.pl gdzie można sporo zobaczyć i wyczytać o tym jak działamy. Najlepiej jednak przyjechać do nas na wieś, poczuć klimat i potencjał tego miejsca – zapraszamy serdecznie .